Email: info@firemniweb.comTel.: +420 737 111 709 Facebook Twitter RSS firemniweb.com - blog

Píšeme vám o novinkách a věcech, které vás zajímají...

Muž

Co požadovat chci-li webové stránky? 6 nejdůležitějších věcí na co si dát pozor!

Chtěli byste si nechat vytvořit vlastní webové stránky, ale nevíte, co všechno máte požadovat od zhotovitele, abyste se nedostali do problémů? Ty nejzásadnější věci se pokusím shrnout v tomto článku.

Majitel domény

Vlastník doményUrčitě budete se zhotovitelem řešit jméno domény a jeji následnou registraci. Nechte si doménu registrovat na své jméno a při registraci vyplňujte aktuální a nevymyšlené údaje. Bohužel se s tímto setkávám velmi často. Přijde klient a chce předělat webové stránky „Kámošovo kámoš mi je dělal, ale už bych chtěl něco profesionálnějího“. Ale když kámoš zjistí, že klient chce odejít, vyjde najevo, že doménu vlastní on a že jestli ji chcete, můžete ji odkoupit. Samozřejmě za několikanásobek její původní ceny. Doménu proto registrujte na sebe, bude tak plně pod Vaší kontrolou.

Přístupy k webhostingu

Další nedílnou součástí webových stránek je prostor, kde jsou uloženy tzv. webhosting. Zhotovitel by Vám měl při dokončení webu předat přístupové kódy k administraci webhostingu, ale i k jeho připojení (FTP)
Klasická situace je, že původní zhotovitel již službu neprovozuje a nekomunikuje. Ke zdrojovým kódům se nelze dostat a tak místo úpravy webu se musí založit nový webhosting a dělat celý web znova. Nebo dochází k „nahánění“ původního dodavatele.

Přístupy k administraci

Přístupy do administracePokud Vaše stránky mají administrační rozhraní, rozhodně byste do něho měli mít plný přístup. Často se zde vytváří administrátorské a editorské profily s omezeným přístupem, aby nedošlo neodborným zásahem k porušení funkčnosti webu. Přístup by jste měli mít do obou, i když budete využívat třeba jen ten omezený.

Záloha

Nedílnou součástí předání webu by měla být kompletní záloha Vašeho webu. Tzn. zdrojové kódy, databáze, fotky, návrhy atd. Může dojít k neúmyslnému smazání dat na webhostingu, poruše nebo neodbornému zásahu, proto je dobré mít vždy u sebe funkční zálohu.

Kompletní záloha webu

Práva na využítí a modifikaci webu

Vy, jako vlastníci, byste měli mít plné právo k zásahu do webu a na jeho modifikaci bez souhlasu zhotovitele. Jednou jste si  web koupili a je Váš. Podle toho s ním také můžete nakládat. Práva se vztahují i na grafické návrhy (logo, design…atd)

Práva k použitým fotografiím a případně obsahu a technologiím

Práva k obrázkům a textuBohužel mezi veřejností (občas i zhotoviteli) toto není moc známé, ale i fotky, obsah a kopírované  kusy kódu ve zdrojových souborech na webu podléhají autorskému zákonu. Tzn. že když si stáhnete z googlu krásnou ženu v minisukni a umístíte si ji na web, porušujete téměř jistě autorská práva a můžete být za to sankcionováni. To samé se týká textů, již hotových scriptů a kódů, které váš web využívá. Při předání by zhotovitel měl doložit práva na využití použitých fotek, textů, případně použitých technologií na webu.

Líbí se Vám článek nebo Vám pomohl? Sdílejte ho a pomozte tak i ostatním…

Autor:

Lukáš Pavel

Věnuje se především kódování HTML, CSS, JS, SEO optimalizaci a grafické tvorbě v programu Adobe Photoshop. Pracuje jako externí kódér pro firmy a studuje Design webových aplikací na JČU.

Další články - Web - Sledujte mě na:TwitterFacebookDelicious

Komentáře nejsou povoleny.

Nejvíce Vás zajímá

Poslední komentáře

Facebook

RSS feed

RSS firemniweb.com - blog  - odebírat novinky